Helsingin kaupunginvaltuutettu, entinen kansanedustaja ja apulaispormestari Anni Sinnemäki (vihr.) vieraili Kulttuurivihkojen studiossa Flow Festivalin yhteydessä. Videolla hän vastaa muun muassa kysymykseen kulttuurin saavutettavuudesta Helsingissä.
”On tärkeää, että koko ajan tapahtuu jotain ja on koko ajan erilaisia tapahtumia, erilaista tarjontaa, josta osa on kokonaan maksutonta ja osa edullisempaa. Helsingissä on erityinen vahvuus aluelliset kulttuurikeskukset Malmitalosta ja Kanneltalosta Vuotaloon ja Stoaan.”
Sinnemäki kommentoi myös kuntapolitiikan ajankohtaisia kuulumisia. Hän toteaa Helsingin investoivan kouluihin, vaikka parannettavaakin on. Viimeaikaista keskustelua koulujen oppilaaksiottoalueiden muutoksista hän luonnehtii kurjaksi.
”Tottakai se on tuntunut tosi kurjalta, kun Pohjois-Savossa joku ministeri sanoo, että Helsingissä siirrellään lapsia koulusta toiseen, vaikka ei me sellaisia päätöksiä olla tehty.”
Haastattelija Kirsi Vanhamaa kysyy Sinnemäeltä myös, aikooko hän pyrkiä eduskuntaan ensi kevään vaaleissa ja millaisia suunnitelmia hänellä on sanataiteen saralla.
Katso video.
Kulttuurivihkot haastatteli Flow Festivalin (14–16.8.2026) yhteydessä festivaaleilla esiintyviä artisteja, taiteilijoita ja poliitikkoja. Kulttuurivihkojen toimitus sijaitsee festivaalialueen keskellä.


